OPK-OkO SPZ Kežmarok

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

diviak lesný

poľovníctvo





Diviak lesný
Diviak lesný (staršie slovenské názvy: diviak obyčajný, sviňa divá, diviak v užšom zmysle; v poľnohospodárstve divá ošípaná; v poľovníctve pomnožne čierna zver;
lat. Sus scrofa) je druh z rodu Sus (diviak).
Samec akéhokoľvek druhu diviaka sa nazýva kanec. Pohlavne nedospelý kanec sa nazýva „kanček”. „Plemenný kanec” je kanec vybraný a používaný na plemenitbu. Vykastrovaný kanec je brav.

Charakteristika
Žije v celej južnej polovici Eurázie a v severnej Afrike. V Európe nežije prakticky len vo Veľkej Británii, na Škandinávskom polostrove a v severnom Rusku. (Prípadný poddruh domáca ošípaná samozrejme žije aj inde).
Diviak lesný býva dlhý 0,9 m až 1,8 m. Chvost má 15 - 30 cm. Hmotnosť spravidla 50-190 kg (samce) a 35-160 kg (samice), ale v niektorých oblastiach, napríklad v Karpatoch, majú samce aj 350kg. Juhoeurópske diviaky lesné sú celkovo menšie ako severoeurópske. Žijú asi 20 rokov.
Sfarbenie kolíše od čiernej, cez červenohnedú po svetlohnedú. Mláďatá majú typické pruhy. Samce majú vyčnievajúce očné zuby (kly), ktoré sú však v porovnaní s inými druhmi diviakov pomerne malé.
Obýva rôzne habitaty, živí sa rozmanitou potravou, rýchlo behá a vynikajúco pláva. Uprednostňujú listnaté a zmiešané lesy a radi sa váľajú v bahne.
Samice sa zvyknú zoskupovať do čried pozostávajúcich z 20 aj viac jedincov. Inak samotársky žijúce samce sa k týmto čriedam niekedy pripájajú, najmä v období rozmnožovania.
Pária sa v zime medzi novembrom a januárom. Samica privádza na svet 4-12 mláďat.

Systém
Delenie na poddruhy je sporné, nižšie je uvedených je niekoľko typických príkladov (od najkratšieho po najdlhší). Na Slovensku, v Česku, Poľsku, severnom Španielsku, severnom Taliansku, Francúzsku, Nemecku, v Beneluxe a Dánsku žije konkrétne poddruh Sus scrofa scrofa (v najužšom zmysle), v Maďarsku, na Ukrajine a v Bielorusku, na Kaukaze a v Iraku Sus scrofa attila a v severnej Európe Sus scrofa ferus (v najužšom zmysle)
Väčšinou sa pod Sus scrofa zaraďuje aj domáca ošípaná, ale niektorí autori ju zaraďujú ako samostatný druh alebo ju nespomínajú, pretože ju považujú za súčasť Sus scrofa scrofa a Sus scrofa vittatus (staršie prípadne aj Sus scrofa mediterraneus).
Tradičné „krátke“ delenie (napr. podľa Kliment a kol.: 1985; Roldán 1983, Adametz, Mikko‘s Phylogeny page a pod. ):
Sus scrofa – považované za druh alebo podrod (Sus Scofa):
Sus scrofa ferus/?= Sus scrofa scrofa (sviňa divá európska/divá európska ošípaná)
Sus scrofa domesticus (sviňa domáca/domáca ošípaná/ošípaná/nesprávne prasa domáce) – často vynechávané
Sus mediterraneus (sviňa divá stredozemná/divá stredomorská ošípaná) – považované za druh alebo podrod (Sus Mediterraneus), alebo veľmi často za poddruh alebo súčasť Sus scrofa (Sus scrofa mediterraneus)
Sus vittatus / Sus stratosus (sviňa divá pásikavá/divá ázijská pásikovaná ošípaná) - považované za druh alebo podrod (Sus Stratosus), alebo za poddruh Sus scrofa (Sus scrofa vittatus)
novšie aj: Sus riukiuanus – považované za súčasť Sus vittatus alebo veľmi často za poddruh Sus scrofa (Sus scrofa riukuanus)

počítadlo.abz.cz
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky